Priča je smještena na tajanstveni otok kod britanske obale, koji se zove Osea. To je izolirani dio kopna u moru, mjesto gdje došljaci uglavnom ne prolaze bez posljedica, jer njegovi stanovnici poduzimaju sve kako bi sačuvali svoje tajne i običaje. Limitirana serija “Treći dan” kreatora Dennisa Kellyja i Felixa Barretta, rađena je u koprodukciji s kompanijom Sky UK i podijeljena je u dva dijela, na “Ljeto” i “Zimu”.
Glumačku ekipu psihološkog trilera s elementima fantastike, pored Judea Lawa i Naomie Harris, čine Katherine Waterston i uvijek zanimljiva Emily Watson, koju smo posljednji put vidjeli u zapaženoj ulozi naučnice u seriji “Chernobyl”. Scenarij je napisao Dennis Kelly, kojeg se sjećamo po seriji “Utopija”, dok su se u rediteljskim stolicama našli Philippa Lowthorpe i Marc Munden. Svaka naredna epizoda prikazivaće se u ritmu sedmičnih premijera, pa je sljedeća zakazana za 22. septembar.
“The Third Day” je jedinstveno televizijsko iskustvo, koje na prvi pogled djeluje depresivno. U prvoj epizodi saznajemo da je glavni lik posjedovao izvjesnu količinu novca koju su otuđili provalnici, te da je otac dvije kćeri i sina. Saznajemo, također, da se nešto dogodilo s njegovim djetetom, i to iz scene u kojoj Sam pušta dječju majicu s mornarskim prugama niz slap potoka. Nakon što spasi život dvoje ljudi, dolazak na otok postaje sve bizarniji i odlazi u nezamislivom pravcu. Posebno je zanimljiva njegova interakcija s likom krčmarice koju igra Emily Watson, zvijezda Lars Von Trierovog filma “Breaking the Waves”, čija je radnja također bila smještena u otočki ambijent.
Seriju izgleda morbidno, ali gledatelj pred sam kraj shvata opravdanost svih scena koje su mu ponuđene. Ova priča nije za svakoga i neće se dopasti baš svima koji je budu gledali, baš kao što je to slučaj sa svim zanimljivim projektima koji prave iskorak u odnosu na ustaljen način realizacije televizijskih projekata. Ukratko, ova serija se ili voli ili postaje nepodnošljiva već nakon prvih pet minuta gledanja, posebno zbog iritantne psihodelične muzičke podloge. A koliko su stvari pomjerene u ovoj priči, reflektuju i njeni promotivni materijali, koji se poigravaju s percepcijom publike i izvrću standardne obrasce grafičkog dizajna filmskih postera.
“The Third Day” svjedoči o sve većim apetitima i produkcijskim standardima streaming servisa, koji dominaciju na prezasićenom tržištu televizijskih projekata ne mogu više ostvarivati samo zanimljivim pričama već moraju voditi računa i o raskošnom dizajnu produkcije, koji u slučaju posljednjeg HBO-vog aduta (zbog specifičnog slikanja prirode) izgleda kao visokobudžetni dokumentarac Discoveryja ili National Geographica.