FOTO: Depositphotos
Шта је киберохондрија?
Киберохондрија је облик анксиозности повезан с прекомјерним коришћењем интернета за претраживање информација које се тичу здравља, посебно симптома болести. Особе које пате од киберохондрије често мисле да имају озбиљне здравствене проблеме, засноване на садржајима које прочитају на интернету, без обзира на стварне медицинске дијагнозе.Киберoхондрија може имати озбиљан негативан утицај на живот појединца, доводећи до анксиозности, стреса, поремећаја спавања, па чак и до изолације, јер особе почињу избјегавати социјалне интеракције из страха да не добију неку болест.
Имао сам пацијента, за потребе овог текста назваћемо га Томо, који је свакодневно проводио сате претражујући симптоме различитих, често озбиљних болести. Упркос бројним љекарским прегледима који нису показали присуство тих болести, Томо није могао престати с претраживањем, што је довело до озбиљне анксиозности. Кроз терапију смо радили на техникама смањења анксиозности и постављању здравих граница у коришћењу интернета.
Као што је рекао Бил Гејтс, оснивач и власник „Микрософт“ корпорације: “Интернет је постао градски трг за глобално село сутрашњице.” Нажалост, тај исти трг понекад може бити извор нереалних страхова и анксиозности кад се користи некритички. Надам се да ће овај текст помоћи у разумијевању шта је киберохондрија и потакнути вас да размислите о својим навикама претраживања здравствених информација на интернету. Важно је бити информисан, али исто тако и задржати критички став према информацијама које налазимо онлајн и увијек се консултовати са стручњаком.
Izvor Glas Srpske