Najpoznatiji portugalski kolač pastel de nata čine hrskave korpica nastala od lisnatog tijesta, napunjena raskošnom kremom sparvljenom od jaja sa aromom vanilije, a kada se zapeče, krasi ga smeđa korica bogato posuta mirišljavim cimetom.

Kako je nastao pastel de nata?

Ovaj desert koji se danas u Portugalu jede tokom cijelog dana, kao doručak, međuobrok ili desert, osmislili su redovnici samostana u Santa Marija de Belemu još u 18. vijeku. Uobičajena praksa u to vrijeme bila je korištenje bjelanaca za štirkanje haljina časnih sestara, zbog čega je ostajalo mnogo žumanaca koje je nekako trebalo iskoristiti.

U želji da izbjegnu bacanje hrane, žumanca su koristili kao glavni sastojak u desertima te su ubrzo osmislili i tajni recept, a usavršivši svoje tortice, počeli su ih prodavati kako bi finansijski pomogli samostanu.

Samostan je zatvoren 1834. godine, a recept je prodat vlasnicima poslastičarnice “Fabrice dos Pasteis de Belem” koja je otvorena 1837. godine i danas je najpoznatije mjesto za konzumiranje ovih pitica u cijelom Lisabonu.

Recept

Sastojci:

Za tijesto:

250 g brašna

pola kašičice soli

po potrebi vode

125 g putera

Za fil:

500 ml mlijeka

180 g šećera

korica limuna

aroma vanilije

10 g gustina

30 g brašna

4 žumanca

+ cimet

Priprema:

Za korpice, od brašna, soli i malo vode zamijesite srednje tvrdo tijesto. Ostavite da “odmori” nekih pola sata, pa ga tanko razvucite. Premažite ga polovinom omekšanog putera, pa ga preklopite na tri dijela. Ostavite na hladnom da odstoji 15 minuta. Za to vrijeme pripremite fil. U 400 ml mlijeka dodajte aromu vanilije, koricu limuna i šećer, pa zagrijavajte do ključanja. U posebnu posudu pomiješajte brašno i gustin sa preostalim mlijekom, pa lagano ulijte u prokjučali fil stalno miješajući. Na kraju dodajte žumanca, kuvajte na umjerenoj vatri još 10 minuta, ali vodite računa da fil ne zagori. Skinite ga sa vatre i ostavite da se ohladi. Tijesto ponovo rastanjite, premažite drugom polovinom putera, urolajte ga kao palačinku, pa ga sijecite na komade debljine dva centimetra. Ređajte u kalup za mafine i prstima malo oblikujte. U svaku korpicu od tijesta pažljivo sipajte fil, pa pecite u zagrijanoj rerni na 180 stepeni najviše 20 minuta. Pečene kolačiće pospite cimetom.

Izvor:Nezavisne