U mnogim restoranima zaposleni komuniciraju pomoću tajnih simbola i kodova. Na taj način mogu nenametljivo razgovarati o gostima. Evo na što bi kao gost trebali obratiti pažnju.Tajni pogledi, klimanje glavom ili brzo mahanje rukom – kad je restoran pun zaposleni obično nemaju drugog izbora nego međusobno komunicirati neverbalno. A to je takođe vrlo važno kako bi posao tekao glatko, prenosi Fenix magazin.
Znakovni jezik konobara u restoranu
Ako dobro obratite pažnju na znake rukom ili mig, možete razumjeti tajni jezik konobara – i prepoznati govore li o vama.Konobarica podiže ruku i pravi znak “V” ? To znači da je gost “Vrlo važna osoba” (VIP). Na malo drugačiji način, pobjednički znak u kombinaciji s ispruženim palcem i mahanjem prema kuhinji takođe bi mogao biti znak VIP gosta.
Pokazivanje na vlastiti pupak: rođendan gosta
Slavite li rođendan, cijeli će servisni tim u dobrim restoranima u tren znati što se događa. Kako konobar to pokazuje kolegama? Konobar pokazuje na vlastiti pupak i osoblje zna da se za vašim stolom slavi rođendan.Slično je i s vjenčanjima ili obljetnicama. Pogled na prstenjak konobara trebao bi signalizovati ostatku tima: postoji romantična prilika za ove goste.
Ako je potrebna pomoć: Konobar stavlja ruku na rever
Ako je u restoranu gužva , ponekad možete vidjeti konobara kako stavlja ruku na rever. To ukazuje da mu je potrebna podrška u njegovim zadacima ili da bi stvari mogle postati užurbane, piše internetski magazin “wmn”.
Kada konobar mora otići do “stola 17”
Takođe zanimljivo je znati: Ako čujete osoblje kako pričaju o “stolu 17”, tada će neko od konobara vjerovatno htjeti da brzo nestane u toalet.
Kako konobari komuniciraju u svijetu
Konobari širom svijeta takođe koriste skrivene gestove za komunikaciju s gostima.U Velikoj Britaniji, na primjer, svako ko je posebno ljubazan prema osoblju u restoranu prilikom telefonske rezervacije imaće pored imena napisano “VNP”. To znači “jako fina osoba” i može se smatrati pravim komplimentom.Ipak, u Velikoj Britaniji treba obratiti pažnju: ako osoblje naredi “Change the Tetley’s”, to ne znači da se mijenja bačva Tetley’s piva, već se zove policija.U američkim restoranima konobari su takođe razvili vlastiti jezik za komunikaciju o zadacima i gostima. Recimo, one koje nazivaju “kamperima” konobari bi trebali pokrenuti da krenu kući jer kao gosti već predugo sjede za stolom.
Tajni jezik razlikuje se u restoranima
Kako bi olakšali svakodnevicu i uvijek zadržali prijateljsko lice, dobro uvježbane ekipe u restoranima vole smišljati sitnice kako bi poboljšale međusobnu komunikaciju.Svako ko obrati pažnju, može otkriti puno neizrečenog i bolje razumjeti rad konobara. Naravno, ovi tajni simboli nisu univerzalni i mogu se razlikovati od tima do tima.
Izvor Nezavisne